Wiklina to materiał naturalny, o który trzeba należycie dbać, aby cieszył nas swoją urodą przez długie lata. To nie jest plastik, to nie jest technorattan – wiklina wymaga naszej uwagi i troski, szczególnie kiedy meble i dodatki z tego materiału trzymamy w ogrodzie lub na balkonie, gdzie wiklina narażona jest na szereg trudnych dla niej czynników atmosferycznych. Jak dbać o wiklinę? Jak ją czyścić? Co robić, aby przez dłuższy czas zachowała świetny wygląd, który tak zachwycił nas w sklepie? Oto kilka wskazówek!
W domu wiklina czuje się bezpiecznie
Meble i dodatki wiklinowe w naszych domach nie wymagają wiele troski. Nie są narażone na deszcz czy ostre słońce, zazwyczaj też nie ulegają zabrudzeniom – dzięki temu bez specjalnych zabiegów zachowują piękny wygląd przez wiele lat. Wiklinowe fotele, kosze w salonie i lampy – możesz kupować bez przeszkód i nie bać się regularnej konserwacji.
Wiklina w ogrodzie i na balkonie
Wilgoć to wróg numer jeden wikliny. Ostre słońce – to wróg numer dwa. Z oboma „przeciwnikami” nasze dodatki i meble wiklinowe mają styczność na zewnątrz. Deszcz, ostre słońce, mróz, wilgoć to wszystko czynniki, które wpływają negatywnie na wygląd wikliny, sprawiając, że traci ona kolor, a nawet rozpada się. Wszystkie wyplatane przedmioty należy pomalować bezbarwnym lakierem, który chroni je przed odbarwieniem i wilgocią, a w sezonie zimowym – najlepiej schować do suchego miejsca, np. garażu lub regularnie odśnieżać i uważać, aby nie zasypywać ich solą.
Jak czyścić przedmioty wiklinowe?
Nie potrzebujesz kupować żadnych specjalnych środków do czyszczenia wikliny. Domowe sposoby w 100% wystarczają, a do tego traktują twoją wyplatankę łagodnie. Do mycia wikliny można zastosować:
- ocet (1 łyżka na litr wody),
- wodę utlenioną (1 łyżka na litr wody),
- kwasek cytrynowy (łyżeczka kwasku na litr wody),
- amoniak i sól (4 łyżki amoniaku i 1 łyżeczka soli na litr ciepłej wody)
Do czyszczenia przedmiotów wykonanych z wikliny pod żadnym pozorem nie można używać mydła – ten materiał za nim nie przepada i pod jego wpływem ciemnieje. Większe zabrudzenia? Przyda się szczotka ryżowa.
Jak dbać o wiklinę na co dzień?
Meble i dodatki z wikliny oczyścimy z kurzu przy pomocy (lekko!) wilgotnej ściereczki, a trudno dostępne miejsca – przy pomocy pędzla. Aby nadać meblom ich dawny blask, można przecierać je co pół roku olejem lnianym lub oliwą z oliwek, która pozwoli przywrócić im dawną świetność. Wiklina to wdzięczny materiał w naszych domach i ogrodach. Jeśli zdecydowaliśmy się na meble i dodatki z tego materiału, warto wiedzieć, w jaki sposób o nie dbać. Specjaliści z Fency o wiklinie wiedzą wszystko – i chętnie dzielą się wiedzą na naszym blogu i w bezpośrednich rozmowach z naszymi klientami. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na każdą wątpliwość!
Brak komentarzy, dodaj swój!