Wiklina to nic innego, jak młode pędy kilku gatunków drzew, które po odpowiedniej obróbce nadają się do wyplatania, przez co są tradycyjnie wykorzystywane w plecionkarstwie. Istnieje kilkanaście gatunków wierzby, z których pozyskuje się ten materiał: w naszym kraju jednak korzysta się najczęściej z czterech jej rodzajów. Jakie są rodzaje wikliny i czym różnią się od siebie? Która z gatunków wierzb jest najchętniej uprawiana w Polsce?
Najpopularniejsze gatunki wierzby w Polsce
Najczęściej uprawiana w naszym kraju jest wierzba amerykańska (tzw. amerykanka), wierzba wiciowa (tzw. konopianka) oraz wierzba migdałowa i wierzba purpurowa. Rzadziej mogą być stosowane również inne gatunki tej rośliny, m.in. wierzba wawrzynkowa, biała, czy szara. Nie są one jednak tak często spotykane i nie mają tak głębokiej tradycji, jak najpopularniejsze gatunki.
„Amerykanka” i „konopianka”
Według różnych źródeł to „amerykanka” najczęściej rośnie na rodzimych polach, a jej przewaga względem gatunków jest znaczna – rośnie na ok. 70% krajowych pól. Drugie miejsce zajmuje wierzba wiciowa (popularna konopianka), która zajmuje 20% powierzchni wszystkich upraw wikliny.
Wierzba amerykańska i jej właściwości
„Amerykanka” jest powszechnie uważana za najlepszy gatunek do tworzenia produktów z wikliny. Giętka, elastyczna, odporna na „kolankowanie” i łatwa w korowaniu, dużo szybciej poddaje się zabiegom niż inne gatunki. To właśnie z tego powodu została przywieziona do naszego kraju z Ameryki Północnej i zasadzona w okolicach Trzciela, skąd powstał jej przydomek „trzcielska amerykanka”. Stamtąd szybko rozprzestrzeniła się po całym kraju, a także w Europie.
Do czego hodowana jest „konopianka”?
Wierzba wiciowa, nazywa też wierzbą energetyczną, świetnie nadaje się właśnie do celów energetycznych i przemysłowych, choć powszechnie stosuje się ją również w celach koszykarskich. W oparciu o wiele badań ten rodzaj wierzby kwalifikuje się jako bardzo dobre źródło energii odnawialnej. Służy również do oczyszczenia gleby z metali ciężkich, bo jej korzenie wychwytują do 80% zanieczyszczeń. Obok zastosowania w wikliniarstwie, „konopiankę” stosuje się również jako faszynę oraz do tzw. „żywej architektury”, która z roku na rok zyskuje na popularności.
Czy uprawa wikliny wymaga specjalnych warunków?
Wiklina nie jest wymagającą rośliną w uprawie – może rosnąć praktycznie na każdym rodzaju gleby. Największym wrogiem jest mróz i grad, wiklinę lubią też sarny, dlatego plantację trzeba odpowiednio zabezpieczać. Uprawa wymaga przede wszystkim doświadczenia i odpowiedniej pielęgnacji, a do tego jej zbiory i późniejsza obróbka to konieczność pracy ludzkich rąk, ze względu na charakterystykę tej czynności oraz brak dostępności maszyn stworzonych na potrzeby tej branży.
W naszym kraju powszechnie uprawia się dwa gatunki wikliny, które służą do wyrobów produktów z tego materiału. Oba rodzaje świetnie sprawdzają się w produkcji koszów, płotów, mebli i produktów codziennego użytku, a ich uroda sprawia, że są wybierane do domów od setek lat. Sprawdź ofertę produktów na Fency i zobacz, co może zaoferować Ci ten materiał.
Brak komentarzy, dodaj swój!