Czym zabezpieczać wiklinę?

Odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów i mebli wykonanych z wikliny jest absolutnie kluczowe dla zachowania jej w dobrej kondycji. Mówimy tutaj nie tylko o wyrobach, które znajdują się w naszych domach, ale przede wszystkich tych, które stoją na zewnątrz: donice ogrodowe, meble tarasowe czy inne produkty wykonane z tego materiału wymagają specjalnych zabiegów, troski i odpowiedniego przechowywania w sezonie zimowym.

Wiklina we wnętrzu? Wystarczy polakierować

Meble i dodatki z wikliny, które nie są narażone na czynniki zewnętrzne, takie jak intensywne słońce czy deszcz, nie wymagają specjalnej konserwacji. Wystarczy pokryć je bezbarwnym lakierem, który chroni wyroby przed odbarwieniem pod wpływem promieni słonecznych. Należy je również regularnie czyścić z kurzu (ściereczką, pędzelkiem lub odkurzaczem) oraz raz na pół roku pokrywać oliwą z oliwek lub olejem lnianym, aby zachować piękny połysk.

Wiklina na zewnątrz? Skorzystaj z odpowiedniego preparatu

To, co najbardziej szkodzi przedmiotom i meblom wykonanym z wikliny, to wilgoć i ostre słońce. Narażone na deszcz, wilgoć i promienie słoneczne nie wytrzymają długo, jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone. W sklepach budowlanych i przemysłowych bez trudu znajdziemy odpowiednie lakiery i farby, przeznaczone do impregnacji przedmiotów wiklinowych. Wiele z nich ma formę wygodnego spray’u.

Przechowywanie po sezonie

Meble i dodatki z wikliny w naszych ogrodach i na tarasach należy schować, zanim przyjdą przymrozki. Przedtem koniecznie trzeba je wyczyścić z ziemi i roślin i dokładnie osuszyć – jeśli będą wilgotne i zabrudzone, z pewnością nie przetrwają w dobrym stanie do następnej wiosny. Meble i dodatki możemy przechowywać w garażu czy na strychu, temperatura nie ma tutaj znaczenia, ważne, aby produkty z wikliny nie były narażone na wilgoć.

Płot i osłony z wikliny – jak o nie dbać?

Płoty i osłony wiklinowe doskonale sprawdzają się w naszych ogrodach. Nie przepuszczają wiatru ani kurzu, chronią przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, a do tego mają ciekawy wygląd. To właśnie trwałość i elegancja tego materiału sprawia, że jest często wybierany przez właścicieli domów jednorodzinnych. Aby cieszyć się takim rozwiązaniem, wystarczy raz na kilka lat płot odpowiednio impregnować i poddawać odpowiedniej konserwacji. Producenci zazwyczaj sugerują, aby takie zabiegi wykonywać raz na 5 lat. W czasie srogiej zimy pomoże mu też z pewnością odśnieżanie.

Wiklina to naturalny materiał, który wymaga od nas regularnych zabiegów konserwacyjnych. Na rynku nie brakuje specjalistycznych środków przeznaczonych do tego celu – wystarczy więc stosowanie się do zaleceń producenta, aby cieszyć się meblami, produktami codziennego użytku oraz płotami, osłonami i matami z wikliny przez okrągły rok. Wybierz naturalne rozwiązania do swojego domu i ogrodu.

Brak komentarzy, dodaj swój!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *