Jak długo wytrzymują produkty z wikliny?

Wiklina to naturalny surowiec, któremu daleko do wytrzymałości sztucznych odpowiedników. Czy chcemy być jednak otoczeni plastikiem, czy dorównuje on jej urodą? No właśnie! Wiklina towarzyszy gospodarstwom domowym od setek lat – jako tani surowiec, z którego przy pewnej dozie zdolności manualnych, każdy mógł zrobić proste meble lub przedmioty codziennego użytku – był powszechnie wykorzystywany. I świetnie się sprawdzał! Jak długo wytrzymują produkty z wikliny? To zależy. Od tego, do czego są używane oraz od tego, jak je traktujemy.

Wiklina – materiał na lata

Z wikliny tworzone są nie tylko popularne meble, kołyski czy kosze, które z reguły przebywają bezpiecznie w naszych domach. Z wikliny powstają również wyroby całoroczne – nie tylko meble ogrodowe, ale i świetnej jakości płoty. Te ostatnie, w ofercie większości producentów, potrafią przetrwać nawet 5 lat bez żadnych specjalnych zabiegów. Według nas to idealnie obrazuje fakt, że wiklina (odpowiedniej jakości i właściwie zabezpieczona) może być bardzo wytrzymałym surowcem.

O wiklinę trzeba dbać…

… nie inaczej jest jednak z rattanem czy drewnem, które są również surowcami naturalnymi popularnie wykorzystywanymi w naszych domach. Bez odpowiedniego zabezpieczenia każdy wyrób z naturalnych materiałów będzie stopniowo tracił na jakości. Wilgoć, deszcz, mróz, mocne nasłonecznienie – wszystko to są czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd naturalnych materiałów. Wiklina nie jest tutaj wyjątkiem.

Wystarczy dobry lakier i troska

Na rynku bez trudu znajdziemy specjalne lakiery i impregnaty przeznaczone specjalnie do przedmiotów i mebli z wikliny. Zabezpieczają przed wilgocią i słońcem, a czynność wystarczy regularnie powtarzać (czasami po każdym sezonie, czasami raz na kilka lat), aby wiklina nie traciła na jakości i cieszyła oko przez długie lata. W codziennym użytkowaniu warto też zwracać na nią uwagę – nie lubi zalania i przemoczenia, meble dla odzyskania koloru warto raz na jakiś czas olejować (wystarczy domowa oliwa z oliwek lub olej lniany), a płot z wikliny wystarczy odśnieżać i pamiętać o ponowieniu impregnowania według instrukcji producenta.

Renowacja mebli i dodatków wiklinowych

Jak długo wytrzymują produkty z wikliny? Czy warto inwestować w ich odświeżenie i renowacje? Jak najbardziej warto – odświeżone meble mogą nam towarzyszyć nawet lata! Wszystko zależy oczywiście od stopnia zniszczenia przedmiotu, jeśli jest zawilgocony, rozpada się, być może nie będzie można go uratować. Wszystkie wyroby będące w dobrym stanie, które wymagają jedynie drobnych napraw i odświeżenia, jak najbardziej mogą dobrze sprawdzać się nawet przez długie lata.

Wiklina jest bardzo wdzięcznym materiałem. Coraz częściej wraca do naszych domów pod różnymi postaciami: regałów, koszy, wazonów czy kołysek dla dziecka. To materiał popularny również w naszych ogrodach i na balkonach, gdzie pełni rolę atrakcyjnych płotów, oddziela między sobą rabatki z kwiatami, czy pełni rolę donic. Wybierz wiklinę, jeśli uwielbiasz naturalne materiały i chcesz wspierać polską gospodarkę – w końcu większość produktów z niej wykonanych, pochodzi z naszego kraju!

Brak komentarzy, dodaj swój!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *