A tak właściwie…to gdzie rośnie wiklina?

Meble z wiklinowych witek wracają do naszych domów i coraz częściej pojawiają się na łamach wnętrzarskich magazynów. W czasach, kiedy coraz częściej mówi się o ekologii, powrocie do korzeni i naturalnych materiałach, wiklina ma swoje ważne miejsce. Gdzie właściwie rośnie wiklina, co to za roślina i jak się ją uprawia? Czy jest w naszym kraju wiele miejsc, w którym tradycyjnie uprawia się tę roślinę? Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wiklinie w naszym wpisie na blogu.

Najczęściej uprawiane gatunki wikliny

Wiklina to nic innego jak młode pędy różnych gatunków wierzb. Najpopularniejsze w naszym kraju gatunki to „amerykanka”, „konopianka” oraz wiklina „migdałowa” (wierzba migdałowa) i „purpurowa” (wierzba purpurowa). Wierzba amerykańska jest najpopularniejsza, bo to najlepszy gatunek do produktów plecionkarskich – gięta, elastyczna, o małej skłonności do łamania, zajmuje większość plantacji plecionkarskich w Polsce. Drugim najpopularniejszym gatunkiem jest „konopianka”, czyli wierzba wiciowa.

Gdzie w Polsce uprawiana jest wiklina?

Najwięcej wikliny w Polsce rośnie w dwóch regionach, które znane są z tradycji plecionkarskich, czyli z Rudnika nad Sanem (skąd pochodzi i gdzie działa nasza firma) oraz z Nowego Tomyśla w Wielkopolsce. To te regiony wyznaczają trendy, to w tych regionach tradycja wyplatania wikliny jest wciąż żywa i przekazywana kolejnym i kolejnym pokoleniom.

Czy to roślina, która ma specjalne wymagania w uprawie?

Wiklina nie jest bardzo wymagającą rośliną w uprawie – można ją sadzić praktycznie na każdej glebie ( najbardziej wskazana jest gleba nadrzeczna, śródpolna i śródleśna), lubi słońce, choć nie przetrwa gradu, a do tego lubią ją sarny. Dla wikliny najważniejsze są warunki wodne – zużywa jej więcej niż inne rośliny uprawne.

Uprawa wikliny nie należy do najprostszych

Choć wiklina nie jest bardzo wymagającą rośliną, jej uprawa nie należy do najłatwiejszych – konieczne jest tu doświadczenie i dużo ręcznej pracy. Na ten rynek nie wkroczyły nowoczesne maszyny, więc praca ludzkich rąk jest nadal niezastąpiona. To trudność dla rolnika, ale i jedna z zalet wyrobów z wikliny, za którą cieszy się powodzeniem i uznaniem klientów.

Jak wygląda proces przetwórstwa wikliny?

Praca w plantacji wikliny to szereg czynności, które wymagają wiedzy, wyczucia i doświadczenia. Sadzenie odbywa się wiosną, koszenie – jesienią. Przez ten czas trzeba pielęgnować uprawę, a koszenie wykonuje się ręcznie, przy użyciu specjalnych noży. Następne kroki do wiązanie skoszonej wikliny, stawianie jej w stożki i sortowanie wikliny według rozmiaru. Potem? Gotowanie, korowanie, suszenie i wiązania według wagi i rozmiaru. Wyplatanie to ostatni krok.

Wikliniarstwo to ciężki kawałek chleba. Nasza firma mieści się w jednej z kolebek wikliniarstwa w Polsce, w Rudniku nad Sanem, gdzie uprawa i wyplatanie wikliny jest ważną tradycją regionu. Sami pochodzimy z rodzin, w których wyplata się od pokoleń! W Fency uważamy, że to pochodzenie jest jednym z czynników, które sprawiają, że nasze produkty są najlepszej jakości. Wyznaczamy trendy na rynku. I jesteśmy z tego dumni!

Brak komentarzy, dodaj swój!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *